Doktora Sor

Doktora sorunuzu sormak için lütfen aşağıdaki formu doldurun

Vajinoplasti (Vaijna Daraltma)
Yaş, doğum yapma, zorlu doğum, kilolu bebek doğumu, jinekolojik müdahaleler, vajenin yapısal olarak büyük olması gibi nedenlerle vajinada gevşeme ve elastikiyet kaybı oluşabilir. Normal doğum esnasında vajina ve çevresindeki doku ve kaslar genişlemektedir. Özellikle bebeğin başının çıktığı anda vajen girişinde küçük yırtıklar oluşmakta, vajen girişi genişlemekte, büyük dudaklar vajina girişini kapatamamaktadır. Vajina doğum sonrası normale dönse bile genellikle doğum öncesi sıkılığına ve darlığına kavuşamamaktadır.

 

Vajinal genişleme neden olur?
Vajinal genişlemenin en sık nedeni normal doğumlardır. Vajinal genişlik 2 cm dir. Doğum sırasında 15 cm kadar genişleyebilmektedir. Vajina etrafındaki kas dokusunda doğum sırasında deformiteler yırtıklar olmaktadır. Bu yırtıklar nedeniyle doğum sonrasında vajina eski normal sıkılığına, darlığına ulaşamamaktadır.

Cinsel ilişki sayısının artması ile çok olmasada vajinal genişlikte bir miktar artış olmaktadır.

Yaşın ilerlemesi ile tüm dokularımızda olduğu gibi vajinayı saran kas ve bağ dokusunda da gevşemeler esnemeler olmaktadır. Bundan dolayıda vajinal genişlikte artış olmaktadır.

Bazı kadınlarda kollajen dokularındaki farklılıktan dolayı dokuları çok esnektir bu kişilerde vajinal genişliğin artışı diğer kadınlara göre çok daha erken yaşlarda olmaktadır. Bu hastalar 20 li yaşlarda dahi vajina daraltma ameliyatı ihtiyacı duyabilmektedir.

Doktorlar tarafından normal doğum sırasında bebeğin vajinadan tam çıkışında doğumu kolaylaştırmak ve makada doğru kontrolsüz yırtıkların oluşmaması için epizyo dediğimiz kesi yapılır. Bebek ve plsenta cıktıktan sonra bu kesi dikilir. Epizyo dediğimiz kesi düzgün dikilmez ise, enfeksiyon kaparsa yada iyileşmesinde problem çıkarsa vajina nın genişlemesine sebeb olabilir.

Vajinal genişliğin artmasına ne sebep olursa olsun cinsel yaşamı etkilemektedir. Hem estetik olarak hemde fonksiyonel olarak problemler çıkmaktadır. Vajinal daralma ameliyatları ile bunlar ortadan kaldırılabilir.