İZMİR KÜRTAJ – KÜRTAJ FİYATLARI

İZMİR KÜRTAJ MERKEZİ

Kürtaj Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Kürtaj hastanın rızası ile yapılan bir işlemdir. Zorla ya da hasta rızası olmadan kürtaj işlemi yapılmamaktadır. Hasta 18 yaşından büyük ve bekar ise, kendi rızası ile kürtaj olabilir. Fakat kadın evli ise, eşinin imzası olmadan kürtaj işlemi başlatılamamaktadır. 18 yaşından küçük olanların ise kürtaj olması yasal değildir. Bunun için ailenin imzası gerekmektedir.

Kürtaj işlemi, tamamen gizlidir. Üçüncü kişilere bu işlem hakkında bilgi verilmemektedir. Kürtaj olmak için kadın bekar ise onay belgesi imzalaması, evli ise eşinin de onay belgesi imzalaması gerekmektedir. Kürtaj işlemi için kan grubu mutlaka bilinmelidir. Şayet negatif kan grubu söz konusu ise, olası bir olumsuzlukta kan alınması gereken ve kan uyumu olan birinin de operasyon esnasında bulunması gerekir. Kan uyuşmazlığı durumunda kürtajı takip eden 72 saat içinde “uyuşmazlık iğnesi olarak ifade edilen Anti-D kürtaj olan kişiye yapılır.

Kürtaj nasıl yapılır?

Kürtaj ilk önce jinekolojik muayene ve ultrasonografi işlemi ile başlar. Ardından da kişi idrarını yapar ve mesanesi boşalmış olur. Ardından iç çamaşırlarını çıkartarak muayene masasına geçer. Jinekolojik muayene masasında lithotomi pozisyonunda durur. Bu pozisyonda bacakları özel bölümlere yerleştirir ve işleme bu şekilde izin verilmiş olur. Uzman, bu aşamada hamileliğin durumunu ultrason ile değerlendirilir ve kürtaj için bir kanıya varır. Kürtaja karar vermeden önce sadece pozitif olan hamilelik testine bakılmaz. Ultrason ile hamileliğin mevcudiyetini ve rahim içerisine yerleştiği alan kesinleştirilir. Gebeliğin tarihi, son adet tarihine göre belirlenir. Şayet gebelik haftası 10 haftayı geçmiş ise yasal olarak kürtaj yapılmasına izin verilmez.

Kürtaj genel anestezi ya da lokal anestezi ile uygulanabilmektedir. Lokal anestezi tercih edilmiş ise, rahim ağzının iki tarafına da ilaç verilir. Bu anestezi ağrının ağrı duymaması içindir. Bu aşamada hasta biraz acı duyabilir. Bu sebeple çoğunlukla genel anestezi tercih edilmektedir. Bu şekilde hasta herhangi bir şey hissetmez ve işlem kaynaklı yaşanabilecek komplikasyonlar en aza indirilir.

Şayet genel anestezi uygulanacak ise hastaya ince bir katater ile damar yolunun açılması için işlem yapılır. Anestezi uzmanı, verilecek olan ilacın dozajını ayarlar. Hasta kısa sürede uykuya dalar.

Hasta uyutulduktan sonra vajinaya bir spekulum yerleştirilir. Spekulum ile rahim ağzı daha net bir şekilde izlenebilir. Bu aşamada vajina ve rahim ağzı antiseptik solüsyonlarla hijyenik bir hale getirilir. Bu sayede enfeksiyon riski en aza indirilir. Lokal anestezi uygulanacak ise bu aşamada lokal anesteziz uygulanır ve rahim ağzının her iki yanına lokal ilaçlar enjekte edilir. Bu aşamadan sonra ise rahim ağzının iki tarafı da tek dişili şeklinde ifade edilen bir alet ile tutulur. Bu uygulama lokal anestezi uygulanan kişilere rahatsızlık verebilir. Ardından tek dişli çekilerek rahimin düz bir hale gelmesi sağlanır. Bu sayede kürtaj daha rahat bir şekilde uygulanabilir.

Rahmi düzleştirme işleminden sonra ise buji şeklinde ifade edilen araç yardımı ile rahim ağzı genişletilir. Bujiler çaplarının milimetre cinsinden büyüklüğüne göre numaralandırılır. Uygulama daha önce doğum yapmış kadınlarda daha kolaydır. Hamile olan kişilerin genellikle rahim ağzı 6-7 milimetre dilatedir. Bu sebeple de genişletme işlemine bazı zamanlarda gerek duyulabilir.

Dilatasyon işleminden sonra ise negatif basınca yol açan bir enjektöre monte edilen plastik kanüller rahim ağzından geçirilir. Bu sayede rahim boşluğuna ulaşılır. Bu kanüller yumuşak ve esnektir. Kanül uygulandıktan sonra vakum yaratan özel enjektöre bağlanır. Enjektörün düğmesi açılır. Bu sayede negatif basınç oluşturulur. Ardından enjektör ileri geri hareket ettirilir ve rahim içi temizlenir.

Bu uygulama lokal anestezi de biraz daha zor olmaktadır. Hasta rahatsızlık duyabilir. Rahim içi temizlenene kadar bu işlem sürdürülür. Geçmiş zamanlarda bu işlem vakum yerine keskin küretler ile rahim içi boşluğu temizlenerek uygulanmaktaydı. Eskiden kullanılan bu küretler günümüzde kullanılmaktadır. Bu işlem rahim delinmesi ya da rahim iç zarının yapışmasına yol açmaktaydı. Bu yöntem, kısırlık riskinin de yüksek olduğu bir yöntemdi. Günümüzde kürtaj işlemi daha güvenilir ve daha sağlıklı yapılmaktadır. 10 haftalıktan küçük hamileliklerin sonlandırılması, bahsettiğimiz yöntemle yapılmaktadır. Şayet gebelik 10 haftadan büyük ise ve kurul kararı ile gebeliğin sonlandırılmasına karar verilmiş ise bu işlem daha büyük kanülleri vekum enjektörü yerine vakum cihazlarına bağlayarak yapılır. Bundan dolayı da 10 haftadan büyük gebeliklerin kürtajı risklidir.

Türkiye’de kürtajın yasal boyut nedir?

Hamileliğin sonlandırılması amacıyla uygulanan kürtaj işleminin yasal boyutları ise: ülkemizde son adet tarihinden 10. Haftaya kadar olarak sındırlandırılmıştır. Yani gebelik haftası 10 haftayı geçmiş hamileliklere yasal olarak kürtaj işlemi uygulanması yasaktır.

Hamilelik 10. Haftayı aşmış ise anne ve babanın rızası olsa bile resmi kurumlarda yapılması sakıncalıdır. Fakat hamileliğin sürmesi anne için hayati bir tehlikeye sebep oluyor ise bu aşamada kurul kararı ile kürtaj yapılabilmektedir. Bunun için resmi bir hastaneden “sağlık kurulu raporu” en az iki doktor imzasıyla çıkartılmalıdır.

Bunun dışında rahim içerisinde gebelik için ciddi bir anomali ya da bebek dünyaya geldikten sonra yaşamını etkileyecek bir sorun söz konusu, bebek hayatı dikkate alınarak gebelik sonlandırılabilir.

Anne ya da bebek hayatının tehlikesi düşünülerek yapılan işlemler terapotik kürtaj şeklinde ifade edilir.

Kürtaj hakkında bilinmesi gerekenler:

Kürtaj oldukça dikkat gerektiren bir işlemdir. Bununla beraber cerrahi bir girişimdir. Yalnızca konusunda uzman ve tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır. Bu şekilde uygulanan kürtajlarda risk oldukça azdır.
Kürtaj işlemi başlamadan önce ultrason ile hamileliğin kaç haftalık olduğu, durumu ve rahim içine yerleşimi tespit edilir. Bundan sonra hastanın tıbbi öyküsü tespit edilir. Daha sonra yapılacak işlemle ilgili olarak hasta ayrıntılı bir bilgi verilir. Bu şekilde hasta psikolojik olarak daha rahat bir şekilde kürtaja girebilir.
Kürtaj uygulaması, mutlaka steril ortamda yapılmalıdır. Hasta genel ya da lokal anesteziye tabii tutulur.
Şayet hasta genel anestezi ile kürtaj olacak ise hastanın işlemden 5 saat önce herhangi bir şey yiyip içmemesi gerekmektedir. Bu sayede mide boş olur ve genel anestezi ile ilgili olarak yaşanabilecek sorunlar engellenir.
Lokal anestezi de ise hasta tok olabilir. Lokal anestezi ile uygulanan kürtaj, hastanın rahim ağzı bölgesine uygulanan uyuşturucu ilaçlarla işlemin başlatılmasıdır. Bu yöntemle genel anestezi riskleri alınmaz. Fakat hasta rahatsızlık duyabilir.

Kürtajın riskleri nelerdir?

Kürtaj, işinde ve alanında uzman, tecrübeli kişiler tarafından uygulanıyor ise yan etki riskleri oldukça azdır. Fakat unutulmaması gereken, kürtajın cerrahi bir girişim olduğu ve buna bağlı riskleri taşıdığıdır.

Bu riskler ise:

 • Rahim ve barsak delinmeleri
 • Kanamalar
 • Hamileliğin tahliye hiç edilemeden kalması
 • Rahim içinde kürtajdan sonra parça kalması
 • İşlem ardından rahim içinde enfeksiyon gelişmesi (endometrit)
 • Anesteziye kaynaklı riskler
 • Rahim içi dokunun (endometrium) hasar görmesi ya da rahim içinde yapışıklıkların oluşması (Asherman sendromu) neticesi adet görememe ya da adetlerin azalması.
 • Kürtaj sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli faktör, uygulamanın yapıldığı alanın mikroplardan arındırılmış olmasıdır. Hamileliğin tam olarak tahliye edilememesi, rahme ait anatomik farklılıklardan ya da hamileliğin çok erken bir haftada tahliye edilmesi durumları ile ilişkili olabilir. Çoğunlukla tavsiye edilen en az 7- 10 gün adet gecikmesi ardından uygulamanın başlatılmasıdır. Kürtajdan önce hamilelik, ultrason yardımıyla rahim içinde görünebilir durumda olmalıdır. Bu şekilde gebeliğin bir “dış gebelik” olmadığı da anlaşılmış olacaktır.

Kürtaj işlemi sırasında kanamalar, çoğunlukla atoni şeklinde ifade edilen rahim içeriğinin boşaltılması ardından rahim kasının iyi şekilde kasılamaması kaynaklıdır. Özellikle ileri haftalık olan gebeliklerde meydana gelen bu durum damar yolundan uygulanan çeşitli ilaçlar ve rahime uygulanan masajlarla düzeltilebilir. Kanama, rahim kasının (myometrium) kasılması ile sona erer.

Rahim içerisinde parça kalması da rahim kasının tam olarak kasılmasını engeller. Bu sebeple de kanama meydana gelebilir. Parça kalması sebebiyle yaşanan kanamalar birkaç gün sonra başlayabilmektedir.

Bu risk ve olumsuzluklar, kürtajın yapıldığı merkez ve kürtajı yapan kişinin uzmanlık alanıyla ilişkilidir.

Kürtaj sonrası yapılması gerekenler nelerdir?

 1. Kürtaj şayet genel anesteziyle uygulanmış ise ilk gün sersemlik söz konusu olabilir. Bunun dışında bulantı, halsizlik, hafif kasık ağrısı ve kanama olması normal kabul edilebilmektedir.
 2. Şikayetler bir hafta içinde ortadan kalkacaktır.
 3. Kürtaj işleminden sonra 2-10 gün içerisinde kanama olabilir. Bu kanamalar hafif ve pıhtısız olmalıdır. Çeşitli durumlarda kanama meydana gelmeyebilir. Bu kanamalar bazen de ara ara
 4. olabilir. Kanamalar zaman geçtikçe azalacaktır ve sonra bitecektir.
 5. Kürtaj genel anestezi ile uygulanmış ise işlem tamamlandıktan bir saat sonra yemek yenilebilir. Ancak ilk öğünün hafif olması gerekmektedir. Bol bol sıvı tüketilmelidir. Şayet 4 saat sonra
 6. bulantı gibi şikayetler yoksa, normal beslenme alışkanlığına geri dönülebilir.
 7. Kürtaj sonrası doktor önerisi ile ağrı kesici (analjezikler) ve antibiotikler düzgün şekilde kullanılmalıdır.
 8. Genel olarak enfeksiyon oluşmaması için 10-15 cinsel perhiz uygulanmalıdır.
 9. Şayet düşük ya da ölü bebek sebebiyle kürtaj yapılmış ise 3 ay boyunca aile planlaması yöntemi ile korunmak gerekmektedir. Ardından rahim iyileşecektir.
 10. Kürtajdan hemen sonra banyo yapılmasının herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak enfeksiyon oluşmaması için vajinal duş yapılmamalıdır.

Kürtajdan sonra ilk adet ne zaman görülür?

Kürtajdan sonra yaklaşık bir ay sonra normal adet düzeni başlar. Kullanılan ilaçlar ya da stres sebepli olarak adet bir süre gecikebilir.

Kürtajdan sonra spiral ne zaman takılır?

Spiral, hastanın durumuna göre kürtajdan hemen sonra uygulanabilir. Bununla beraber, kürtajdan bir ay sonra da takılabilmektedir. Spiralin uygulanabilmesi için rahim ağzında yara ya da iltihap olmaması gerekmektedir. Şayet bu belirtiler mevcut ise ilk olarak bu olumsuzlukların tedavisi sağlanmalıdır. Spiralin takılması için adet düzensizlikleri de olmamalıdır.

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum branşında kürtaj terimi rahim içerisinden herhangi bir dokuyu birtakım aletler ile kazıyarak alma işlemi için kullanılır. Bu dokular gebelik ürünü olabileceği gibi biopsi ya da tedavi amaçlı alınan dokular da olabilir.

Gebelik Küretajı rahim içine yerleşmiş olan gebeliğin hastanın isteği veya tıbbi zorunluluk nedeni ile, yazılı onayı alınarak, çeşitli yöntemler ile sona erdirilmesidir. Kürtaj kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi değildir.

Müdahale öncesi değerlendirme:
İsteğe bağlı olarak küretaj yaptırmak isteyen kadın için ilk adım hamile olduğunu öğrendiği anda veya adet gecikmesi olduğunda bir Kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak hamile olup olmadığını öğrenmek, hamile ise gebeliğinin kaç haftalık olduğunu ultrasonografi ile kesinleştirmektir. Hekimin genel ve kadın hastalıkları açısından sağlık durumunu değerlendirir, küretaja mani olacak herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığına bakar.
Kimler küretaj yaptırabilir: Her kadın küretaj olabilir. Evli olup olmamak önemli değildir. Tıbbi zorunluluk varsa (anormal bebek veya gebelik annenin hayatını tehlikeye sokuyorsa ) gerekli kanuni dökümanlar hazırlanarak uygun aydaki bebek alınabilir.
Kadın için gebeliğin sona erdirilmesindeki en önemli aşama duygusal kararlılıktır. Sosyal konumunuz, ekonomik koşullarınız, gelecek yaşantınız, partnerinizin pozisyonu ve fikride önemli rol oynamaktadır. Bu yüzden kararı bütün koşulları değerlendirerek kesin bir şekilde vermek daha sonraki ruhsal durum için gereklidir.
Küretajın riskleri: İnfeksiyon ve parça kalması gibi ameliyat sonrası riskler nadirdir ve tedavi edilebilir. Bütün cerrahi ameliyatlar birtakım riskler içerir. Olası risklerin hastaya anlatılması ve hastanın bu anlamda bilgilendirilmesi esastır.

Gebeliğin devam etmesi: Çok küçük gebeliklerde bazen gebelik ürünü boşaltılamayabilir ve olay devam edebilir. Kürtajın en erken 5-6. haftalarda yapılması uygun olur.
Rahimin delinmesi (Rüptür):Gebe bir rahim, gebe olmayan bir rahime göre çok daha yumuşakdır. Bu nedenle işlem esnasında yapılan dikkatsiz ve sert bir hareket rahimin delinmesine neden olabilir.Rahim delinmesi işlem dikkatli yapıldığı taktirde son derece nadir görülen bir komplikasyondur. Risk gebelik yaşı büyüdükçe artar. Bu durum farkedildiğinde uygun tedavi yapılmalıdır.
Plasenta parçasının kalması: Belirli bir sure sonra ortaya çıkan fazla miktarda olan ve kesilmeyen kanama ile kendini belli eder. Tedavide yeniden küretaj gerekir.
Enfeksiyon: Genelde işlemden 5-6 gün sonra ortaya çıkar. İşlem esnasında hijyen ve sterilite kurallarına uyulursa risk azalır.
Yapışıklık: Asherman sendromu adı verilen durumdur. Burada rahimin iç duvarlarında yapışıklıklar ve dolayısı ile adet kanamasında azalma ve hatta kısırlık görülebilir. Nedeni rahimin gereğinden fazla kazınmasıdır. Tanısı rahim filmi çekilerek veya histeroskopi ile konur. Tedavisi cerrahi olarak (histeroskopik) rahim içinde olan yapışıklıkların açılmasıdır.
Rahim içinde kan birikmesi, işlemin yapılamaması, aşırı kanama, adet gecikmesi gibi diğer riskler sıralanabilir.
Kürtajın tüm riskleri gebelik haftası büyüdükçe artar. Bu nedenle kürtaja karar verildiğinde yasal sınır olan 10. haftanın geçirilmemesi gerekir. Daha evvel gebe kalmamış bir kadının küretaj olması veya küretajın kaçıncı küretaj olduğu kadının daha sonra gebe kalmasını normal koşullar altında etkilemez.


CERRAHİ YÖNTEM
Küretaj müdahaleleri genelde hastanın koşulları uygun ise genel anestezi ile bazen de lokal anestezi ile yapılır.
Eğer genel anestezi uygulandıysa tüm müdahale boyunca hasta uyur ve herhangi bir şey hissetmez. Lokal anestezi uygulanacaksa gerekli hastalarda yatıştırıcı uygulayarak hastanın gerginliği azaltılır. Lokal anestezide rahim ağzı uyuşturulur hasta gebeliğin boşaltılması sırasında hafif bir karın ve kasık ağrısı duyabilir. Bizim tercihimiz kürtajın genel anestezi ile yapılması yönündedir. Bu sayede hem hasta ağrı ve acı duymaz, hem de işlemden kaynaklanan komplikasyon riski en aza indirilmiş olur.
Gebeliğin sonlandırılmasında genelde uygulanan iki yöntem vardır. En sık kullanılanı vakum aspirasyonu ile gebeliğin emilerek boşaltılmasıdır. Daha nadir olarak kullanılanı ise metal küretler ile kazıma yöntemidir.

 • Müdahalenin Aşamaları:
 • 1.Hasta uyuduktan sonra, antiseptik solüsyonlar ile cerrahi alan temizlenir, pozisyon verilir, uygun şekilde örtülür ve ilk önce rahimin durumunu ve büyüklüğünü değerlendirmek için
 • jinekolojik muayene yapılır. Rahimin özellikleri anlaşıldıktan sonra vajinal spekulum yerleştirilir. Spekulum ile rahim ağzı görünür hale gelir. Vajina ve serviks antiseptik solüsyonlar ile temizlenir. Lokal anestezi uygulanacak ise bu aşamada yapılır ve serviksin her iki yanına ilaç enjekte edilir. Daha sonra serviks yani rahim ağzı tenekulum ya da tekdişilli adı verilen bir alet ile tutulur. Tenekulum çekilerek rahimin düz bir hale gelmesi sağlanır.
 • 2. Buji adı verilen aletler yardımı ile rahim ağzı genişletilmeye başlanır (dilatasyon). Bunun için mümkün olan en ince buji kullanılır. Bujiler çaplarının milimetre cinsinden büyüklüğüne göre numaralandırılır. Genelde 6 ya da 7 numara bujiye kadar dilate edilir.
  3. Dilatasyon işlemi tamamlandıktan sonra plastik kanüller rahim ağzından geçirilerek, rahim boşluğuna ulaşılır. Kanül yerleştirildikten sonra, ucu bu amaç için üretilmiş 60 santilitrelik,
 • vakum yaratan özel enjektöre bağlanır. Enjektörün düğmesi açılarak negatif basınç oluşması sağlanır ve enjektör ileri geri hareket ettirilerek rahim içi temizlenir. Rahim içi tamamen temizlenene kadar işleme devam edilir.
 • 4. Eğer içeride parça kalmasından şüphe edilir ise metal küretler ile kavite iyice temizlenir. Eskiden kullanılan bu küretler günümüzde artık pek tercih edilmemektedir. Hem rahim delinmesi hem de işlem sonrasında rahim iç zarlarının yapışmasına bağlı ileride gelişebilecek kısırlık ihtimali keskin küretler ile çok artmaktadır. 10 haftalıktan küçük gebeliklerin sonlandırılmasında keskin küretlere gerek yoktur. Eğer tıbbi bir neden ile ve hekimler kurulu kararı ile 10 haftadan büyük bir gebeliğin sonlandırılmasına karar verilmiş ise bu işlem daha büyük kanülleri vakum cihazlarına bağlayarak yapılır ve ardından keskin küretler ile parça kalıp kalmadığı kontrol edilir.
 • 5. İşlem sonrasında vajinal veya karından ultrasonografi yapılarak son kontroller yapılır.
  Operasyon gebeliğin büyüklüğüne bağlı olarak yaklaşık 5 ila 10 dakika arasında sürmektedir.
  Operasyon sonrası olabilecek ağrı, ilaçla rahatlıkla kontrol edilebilir, zaten adet sancısı benzeri bir ağrınız olacaktır. Eğer genel anestezi aldıysanız operasyondan hemen sonra uyanırsınız, 5 dakika sonrada uyku sersemliği kaybolur ve ayağa kalkarsınız ve yaklaşık yarım saat sonrada eve gidebilirsiniz.
  Operasyon sonrası ikinci saatte tamamen normal ve gündelik yaşantıya – işe dönebilecek hissedilebilir.
  Eğer hasta kan gurubu Rh faktörü NEGATİF ise ve partnerin kan gurubundaki Rh faktörü POZİTİF veya partnerin kan gurubu bilinmiyorsa Anti-D iğnesini müdahaleden sonraki ilk 72 saat içinde yaptılması doğurmak istenecek gebeliklerde oluşabilecek kan uyuşmazlığını engelliyecektir!
  Eğer tıbbi zorunluluk nedeniyle (düşük, cansız gebelik,anomalili bebek gibi nedenlerden) küretaj yapılıyorsa, küretaj sırasında elde edilen materyalin bir patoloğa, genetik incelemeye gönderilmesi gerekebilir. Gelecek sonuç bir daha aynı şeyle karşılaşmayı engellemeye yardımcı olabilir.
  Küretaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler:
  Müdahaleden sonra sıvı gıdalar ve içecekler hemen içilebilir, bulantı olmazsa daha sonra normal beslenmeye geçilebilir.
  Genel anestezi sonrası 6-8 saat araba kullanmak, önemli kararlara imza atmak gibi dikkat isteyen aktivitelerde bulunmamak uygun olacaktır.
  2 ila 3 gün süre ile adet kanaması tarzında kanamalar olacaktır. (Bu süre gebeliğin haftasına göre biraz artabilir veya azalabilir.). Eğer kürtaj sonrası hemen kanama olmazsa bir hafta sonra gibi hafif bir ağrı ile kanama olacaktır. Bu süre içinde gene adet kanaması dönemindekine benzer karın ve kasık ağrıları olabilir, bu ağrıları hafifletmek için her hangi bir ağrı kesici kullanılabilir.
  Bundan sonraki adet kanaması yaklaşık 20 ile 40 gün sonra olacaktır. Gebelik gibi özel bir durum oluşup sonlandığı için normal zamanında gelmeyebilir. Eğer 40 gün içinde adet olmaz ise mutlaka doktorla görüşmek gerekir.
  Kanama devam ettiği sürece küvete-havuza-denize girmek yasaktır.(operasyon günü dahil duş alınabilir, amaç vajene su ve bu gibi mikrop kapmayı sağlayabilecek şeylerin girmesini engellemektir)
  Deniz veya havuza girmek gerekirse (yaz mevsimi veya diğer nedenlerden dolayı) en erken küretajdan 7-10 gün olmalıdır.
  Tampon kullanmak yasaktır.
  Cinsel ilişki 1 hafta kesinlikle yasaktır. (Daha sonra prezervatif kullanılarak ilişkiye girilebilinir. Bu mikrop kapmaktan ve hamile kalmaktan koruyacaktır ). Kanamanız devam ettiği sürece cinsel ilişki sakıncalıdır. Kanamanız bittikten sonra ilişkiye girebilirsiniz.
  Taze kanama ( burun kanadığındaki gibi) olursa, ateş yükselirse (38 dereceden fazla) mutlaka doktora başvurmak gereklidir.
  Müdahaleden 1 hafta sonra kontrol edilmelidir.
  İstenmeyen gebeliklerin önlenmesi için hasta uygun doğum kontrolü yöntemleri hakkında bilgilendirilmelidir.
  Tekrar gebe kalmak istenirse vücudun eski fonksiyonlarına tamamen kavuşması için 2-3 aylık bir süre beklemek tavsiye edilir.

 

Kürtaj sonrası en merak edilen konu gelecekte planlanan gebeliklerin bu işlemden etkilenip etkilenmediğidir.

Doğal olarak mevcut gebeliğin sonlandırılmasında karar verilmiş olsa da, gelecekte hamile kalmak çoğu kadının beklentisidir.

Günümüzde uygulanan kürtaj işlemleri rahim içinde minimal travma ile gebeliğin yönlendirilmesini sağlamaktadır.

Geçmişteki metal aletlerin aksine günümüzde vakum (yumuşak kanüller) kullanılarak işlem uygulanmaktadır.

Ancak yine de kürtaj sonrası görülebilecek enfeksiyon, rahim içi yapışıklıklar gibi riskler göz önünde bulundurulmalıdır.

Kürtaj komplikasyonları, tüm cerrahilerde olduğu gibi öncelikle yapan cerrahın becerisi ve özeni ile ilgilidir.

Eğer cerrah steril şartlar altında çalışmıyorsa, gereksiz yere rahim içini fazla kazıyarak travmatize ediyor ise riskler normal olarak artacaktır.

Ayrıca kürtaj işleminin ultrason eşliğinde yapılması da riski azaltacaktır.

Tüm bu kriterler yerine getirildiğinde, kürtaj sonrası komplikasyon oranı çok düşüktür ve kürtaj sonrası hastalar güvenle gebe kalabilmektedir.

 

Kürtaj (küretaj) hem genel hem de lokal anestezi altında uygulanabilen bir işlemdir.

Lokal anestezi rahim ağzının her iki yanındaki sinirlerin uyuşturulması ile yapılır. Ancak özellikle rahim ağzının genişletilmesi sırasında, hiç doğum yapmamış ve daha önce sezeryanla doğurmuş kadınlarda ağrı hissi yaşanabilir. Bu durumlarla karşılaşılmaması için hafif doz genel anestezi genellikle tercih edilir.

Kürtaj öncesi gebeliğin ultrason ile değerlendirmesi çok önemlidir. Gebelik kesesinin yerleşimi, büyüklüğü tespit edilerek işleme başlamak gerekir.

Hasta uygun şekilde jinekolojik masaya alındıktan sonra eğer genel anestezi uygulanacak ise, anestezi uzmanı tarafından damardan verilen ilaçlar ile hastanın uyuması sağlanır.

Hasta uyuduktan sonra masada pozisyon verilerek hazırlıklar tamamlanır. Vajina ve rahim ağzı antiseptik ilaçlarla temizlenerek rahim ağzı sabitlenir. Ardından Hegar Buji adı verilen aletlerle rahim ağzı genişletilir.

Genişleyen rahim ağzından pipetlere benzeyen özel aletler geçirilerek vakuma bağlanır. Vakumun yarattığı negatif basınçla rahim içine zarar vermeden gebelik kesesi dışarıya alınır. Tüm gebelik dokuları vakum ile çekilerek temizlenilir.

Günümüzde eskisi gibi çelik materyaller ile travmatik kazıma işlemi yapılmamaktadır. Rahim içi tamamen temizlendiğinde vajina tekrar antiseptik ilaçlarla temizlenir. Kanama kontrolü yapılarak işleme son verilir.

İşlem esnasında eş zamanlı olarak ultrason ile değerlendirmenin yapılması, gereksiz kazımalardan kaçınılarak daha az travma oluşmasına neden olmaktadır.

Kürtaj işlemi ortalama 5-15 dakika sürmektedir. Hastalar yarım saat dinlendirildikten sonra taburcu edilebilmektedir. Hastalar taburcu olduklarında kürtaj işleminin uygulandığına dair hiçbir belirti olmadan evlerine, işlerine gidebilmektedirler.

Hastalara enfeksiyon gelişmesinin önlenmesi açısından antibiyotik, ve ağrı giderici ilaçlar reçete edilmektedir. Kürtaj sonrası adet döneminden daha da az miktarda kanama ve ağrı oluşmaktadır.

Yaklaşık 10 gün sonrasında hasta kontrol amacıyla çağrılarak iyileşmenin tamamlanması takip edilir. Bu sürede cinsel ilişki uygulanmamalıdır.