İzmir Labioplasti

İZMİR LABİOPLASTİ

Labioplasti (İç Dudak Küçültülmesi)

Labioplasti de uzmanlaşan Jinekolog ve Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Kadir Fatih Uçar tarafından İzmir de bulunan Jinekoloji Sağlık kliniğinde labioplasti operasyonunuz profesyonelce yapılmaktadır. Bayanlarda vajina ya da cinsel estetik günümüzde estetik cerrahi tekniklerinin ilerlemesi ile yeni bir boyut kazanmıştır. Genç yaşlı tüm yaş gruplarından hanımları ilgilendiren ancak utanma, muayene olamama, bilgi edinememe, konu hakkında çözüm bulamama gibi nedenlerden dolayı hep arka planda kalmış bir konudur.

Cinsel-vajinal estetik operasyonların amacı, hem estetik açıdan görünüşü düzeltmek, partneri ile cinsel hazzı arttırmak hem de hastanın psikolojik durumunu düzeltmektir. Genital bölge estetik ameliyatlarına karar verdikten sonar atmanız gereken ilk adım bir estetik cerraha başvurmaktır. Çünkü estetik cerrah vajen bölgesini bir bütün olarak ele almaktadır.

Özellikle iç dudak küçültülmesi ameliyatı (labioplasti-labiaplasti) bayanlarda burun ve meme estetiği ameliyatlarından sonra en sık yapılan ameliyatlardandır.

Sık rastlanan genital estetik sorunlardan biri, dış ve iç dudakların büyüklüğü ve sarkmalardır. Cinsel estetik ameliyatlardan biri olan labiumların düzeltilmesi operasyonlarına “labioplasti-labiaplasti” adı verilir. Küçük dudaklar (labium minus), büyük dudakların arasında ince deri kıvrımı şeklinde uzanır. Önde orta çizgide birleşerek klitorisi bir kılıf gibi örterler. Küçük dudaklar arkaya doğru küçülür ve belli belirsiz bir kıvrım halini alır. Bazı kadınlarda iç dudakların dış dudaklardan dışarı sarkacak şekilde uzun olması tıbben önemli bir sorun yaratmasa da estetik görünümü bozabilir. Doğuştan varolabilen, doğumdan sonra ya da aşırı kilo alıp verme sonucu da oluşabilen bu durum kadının cinsel hayatını kabusa dönüştürebilir. Evli veya bekar, doğum yapmış ya da yapmamış dileyen herkese bu operasyon yapılabilir.

Lokal anestezi altında, ameliyathane şartlarında küçük dudaklar olması gerektiği kadar küçültülmektedir. Ameliyat süresi ortalama 1 saattir. İç dudaklar kendiliğinden eriyen dikişlerle onarılmaktadır. Sonrasında ise bir pansuman yapılmamakta, bu bölge antibiyotikli pomatlarla temizlenmektedir. Hasta ertesi günden itibaren günlük yaşantısına geri dönebilmektedir. Dikişlerin iyileşmesi bir haftada tamamlanır. Yaklaşık 1 ay sonra kimsenin anlayamayacağı şekilde iyileşme gerçekleşmektedir. Genital bölge, yara iyileşmesi açısından şanslı bir bölgedir ve izler pek belli olmamaktadır. Ameliyattan 4 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir.

Bu ameliyat kızlık zarına zarar vermez, cinsel ilişkiye, orgazma, gebe kalmaya ve doğum yapmaya herhangi bir zararı veya engeli yoktur. Ameliyattan sonra iyileşme süreci tamamlandığında iz kalmaz, ameliyat edildiği anlaşılamaz. Ameliyattan sonra idrar yapma ile ilgili bir sorun olmaz.

Bazen labium majuslar yani dış dudaklar yapısal olarak normalden uzun olabilir. Bu durumda cinsel ilişki esnasında penisin itmesi ile labiumlar gerilebilir ve bu da ağrıya yol açabilir. Bu durumda tedavi ve kozmetik amaçlı cerrahi ile labiumlar normal boyutlarına indirilebilir.

Labioplasti operasyonları doğru teknikle yapıldığı zaman hasta memnuniyetinin oldukça yüksek olduğu ameliyatlar arasında yer almaktadır. Ancak bilgi ve deneyimi olmayan cerrahlar tarafından yapıldığında estetik, fiziksel ve cinsel yönlerden istenilmeyen bazı sonuçlara yol açabilir; bu durumda labioplasti ameliyatı düzeltme – revizyon zorunlu hale gelmektedir.

Labioplasti düzeltme ameliyatları ‘Revizyon’ (yeniden gözden geçirme, yeniden değerlendirme) operasyonları olarak da bilinir.

Labioplasti olanlar için riskler nelerdir?
Labioplasti sonrası hoş olmayan estetik görünümlerin çıkışı hastalar için oldukça can sıkıcı bir durumdur. Psikolojik olarak etkileyebilir; mutsuzluk, hatta derin depresyonlara neden olabilir.

Labioplasti olanlarda genel olarak kanama, enfeksiyon, kullanılan ilaçlara bağlı yan etkiler, alerjik reaksiyonlar gibi her operasyonda görülebilen genel riskler vardır. Ancak ameliyat öncesi hastanın tıbbi öyküsünün iyice alınması, ameliyat sırasında gerekli hazırlıkların yapılması, titizliğin gösterilmesi ile bu tür riskler en az düzeyde kalmaktadır.

Labioplasti sonrası şikayetler
Ameliyat sonrası hafif düzeyde sızıntı şeklinde kanama, dikişlerde hafif ağrı, yanma, batma, ödem, ameliyat bölgesinde renk koyulaşması, morartı gibi şikayetler tamamen normaldir ve geçicidir. Operasyondan bir hafta kadar sonra ortaya çıkan kaşıntı şikayetleri de bazı krem ve ilaçlar sayesinde giderilebilmektedir.

Labioplasti olanlar, olmayı düşünenler
Labioplasti olanlar veya olmayı düşünenler, en çok ameliyat sırası veya sonrası ağrı şikayetinden korkmaktadırlar. Hâlbuki uygun sedasyon anestezisi (düşük dozlu ilaçlarla uyku) ve lokal anestezinin kombine şekilde uygulamasıyla ilk günkü hafif sayılabilecek ağrı dışında ciddi bir problem oluşmamaktadır.
Barbie bebek vajina mı, doğal görünüm mü?
Ameliyat öncesi hasta beklentilerinin de iyi bir şekilde bilinmesi, öğrenilmesi gereklidir. Örneğin hastaların bazıları iç dudak estetiği sırasında, dudakların çok az bir kısmının alınması ile daha doğal bir görünümden yanadırlar.

Labioplastiyi düşünen adayların pek çoğu ise genital estetik ile iç dudakların oldukça kısa kalmasından yanadırlar. ABD’de “Barbie bebek vajina” (Barbie doll vagina) adı verilen bu görünümde iç dudakların neredeyse tamamına yakını alınmış ve klitoris üzeri cilt katlantıları da düzeltilmiştir. Böylece ayakta durur pozisyonda, bacaklar kapalıyken dışarıya hiçbir sarkma olmamaktadır. Barbie bebek vajina, hastalar tarafından en sık tercih edilen estetik görünümdür.
Ne tür bir estetik şeklin istenildiği tamamen bir tercih sebebidir.

Labioplastiyi ameliyatlarında uzun vadede ne tür riskler ortaya çıkabilir?
Amerikan Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (ACOG) 2007 de yayınladığı bir bülten ile, genital bölge dudak sarkması (labial hipertofi), bir dudağın diğerine göre daha büyük olması (labial asimetri) ve kadın sünneti nedeniyle genital bölgesi sakatlanmış (genital mutilasyon) hastalarda labioplasti operasyonlarının yapılmasına onay vermiştir. Ancak bu tür operasyonlarda kanama, içe kanama (hematom), enfeksiyon, dikişlerin açılması, skar (nedbe) dokusunun oluşması, duyu kaybı, hoş olmayan estetik görünümlerin ortaya çıkışı gibi komplikasyonları konusunda da uyarmaktadır. Bu nedenle genital bölge estetiği yapan hekimin bilgi ve tecrübesi son derece önemlidir.

Labioplasti sonrası düzeltici operasyonlar, revizyon ameliyatları
Labioplasti sonrası olumsuz durumlarla karşılaşan hastaların pek çoğu doktorlarına olan güvenini kaybetmekte ve aynı hekime ameliyat olmaktan kaçınmaktadır. Bu yüzden genellikle alternatif hekim arayışları olmaktadır. Labioplasti sonrası ortaya çıkan hoş olmayan estetik kusurlar düzeltme (revizyon) ameliyatları ile mümkün olduğunca giderilebilmektedir. Ancak düzeltme ile sorunun ne kadar giderilebileceği kalan dokunun durumuna (miktar ve niteliğine) bağlıdır.

Labioplastiden sonra düzeltme işlemi ne zaman yapılabilir?
Labioplastiden sonra istenmeyen bazı görünümler ortaya çıkabilir. Dokunun ödemlenmesi (şişmesi), doku hassasiyeti, hafif sızıntı şeklindeki kanamalar ve hafif morluklar normaldir. Bu tür şikayetler genelde birkaç hafta içerisinde kendiliğinden düzelmektedir.

Ancak bir aylık bekleme süresine rağmen bir dudağın diğerine göre daha asimetrik duruşu, genital bölgede normalden daha fazla veya daha az doku olması, cilt kısmında pütürlü yapılar bir revizyon ameliyatı gereksinimini çağrıştırmaktadır. Hera Klinik olarak labioplastiden sonra düzeltme ameliyatı için en az 2 ay beklenilmesini önermekteyiz. Bu süre zarfında doku yeni bir ameliyat için, ancak kendisini toparlayabilecektir.

Ameliyat Sonrası Bakım

İnsizyonlar sodyum çözeltisi ile temizlenir ve topikal antibiyotik bir merhem uygulanır. Tek kullanımlık perineal soğuk paket uygulanır ve ağ şeklinde, tek kullanımlık bir ağ külot yerleştirilir. Marcaine yaklaşık 4 saat analjezi sağlar, bu sürenin sonunda hastalar yanma şeklinde ağrı hissedebilir. Gelecek 24-48 saat için 4-6 saatte bir ağrı kesici almaları talimatı verilir. Taburculukta hastalara perineal yıkama şişesi ve idrar çıkarma sonrası insizyonlar üzerine ılık su püskürtme talimatı sağlanır. 35 yaşından yüksek hastalar için, topikal konjuge östrojen (premarin) reçete edilir ve 6 hafta boyunca haftaya üç kere bölgeye ilacı uygulama talimatı verilir. Bu yaranın iyileşmesini arttırır. Beş gün boyunca günde iki kez alma talimatı ile oral, ikinci nesil bir antibiyotik (duricef) reçete edilir. Kaşıntı ve akıntı bulunan hastalara diflucan gibi oral bir antifungal verilir.

 

Labioplasti Nasıl Yapılır?
Giriş: Genç kızların bir kısmında adölesan çağından itibaren genital organlarında giderek büyüyen ve uzayan iç dudaklar (labium minörler) görülmektedir. Bu dudakların giderek uzaması ve ön tarafında çıkıntı teşkil etmesi oldukça rahatsız edici bir durum olup psikolojik durumu ve cinsel yaşamı olumsuz etkilemektedir. Ayrıca labium minörlerin normalden uzun olması hastalarda değişik şikayetlere neden olmaktadır. Genç kızlar ya da kadınlar bikini giydiklerinde o bölgede oluşan çıkıntıdan dolayı kendilerini rahat hissedemezler, bu nedenle çeşitli üst giysiler arkasına gizlemeyi tercih ederler. Dar kıyafet, kot pantolon giymek bu dudakları sıkıştığından ve rahatsızlık verdiğinden genellikle bu tarz kıyafetleri tercih etmek istemezler. Bu uzun dudaklar sex hayatlarını da olumsuz etkiler. Özellikle klitoris üstündeki deri kalın, uzun ve kıvrımlı ise cinsel uyarılma ve tatmin konusunda sorunlar yaşarlar. Böyle bir genital yapıya sahip olan bayanlar bu durumdan labioplasti operasyonu ile kurtulmak istemektedirler. Bu makalede labioplasti (iç dudak küçültme) operasyonu konusunda kısaca açıklayıcı bilgiler sunulmuştur.

Labioplasti İçin Hazırlık : Labioplasti yapılacak hastalar 18 yaş üzerinde olmalıdır. Labioplasti yapmadan önce hastalar detaylı bir şekilde muayene edilmeli, labioplastinin nasıl yapılması gerektiği ve hastanın beklentisi açık olarak belirlenmelidir. Labioplasti menstruasyon sonlandıktan kısa süre sonra yapılmalıdır. İşlemden önce hastanın kendi rızası ile işlem yaptırmak istediğini gösteren imzalı onay belgesi alınmalıdır. Jinekolog, labioplasti yaptığı hastaya ameliyattan sonra uygun hijyenik bakımın nasıl sağlanması gerektiğini en ince ayrıntısına kadar anlatmalıdır.

Labioplasti İşlemi: Labioplasti genel ya da lokal anestezi altında, jinekolojik pozisyonda ortalama bir saat süren bir işlemdir. İşlemden sonra çok fazla bir ağrı olmaz. Genellikle yanma şeklinde hafif ağrı hissi olabilir. Lokal anestezi için topikal anestezik krem olarak benzocain (% 20), lidocain (% 6) ve tetracain (%4) BLT kremler uygulanabilir. Labial mukoza içine bu krem hızlı penetre olur. Uygulamadan sonra 30 dakika içinde etkili olur. Sonra her bir kenara 5 – 10 ml % 1 lidocain (1:100.000 epinefrinli) enjekte edilir, anestezi etkisi 2 saate kadar devam eder. Lidocainli lokal anestezi genel veya sedatif anestezi sırasında da kullanılabilir. Bu ilaç vazokonstriksiyon ve portoperatif ağrı kontrolü de sağlar. Postoperatif ağrı kesici lokal anestezinin etkisi geçmeden işlemden hemen sonra uygulanmalıdır.

Dikiş Materyalleri: Vicryl veya monocryl adı verilen geç eriyen sütür materyalleri kullanılır. Submukozal tabaka (derin tabaka) 4-0, 5-0 monocryl sütürler ile, labial kenarlar 5-0 vicryl rapide ile kapatılır. Deri kapama 5-0 vicryl rapid ile subcuticular da yapılabilir.

Serbest kenarlara running sütür atılacak olursa taraklı, testere dişi gibi görüntü olur, bunu düzeltmek oldukça zordur. Bu sütürler 3 – 12 hafta içinde erir ve düşer. Sütürlerin alınmasına gerek yoktur. Eğer hasta ağrı kesici olarak narkotik kullanmıyorsa araba da kullanabilir.

Labioplastide ampütasyon teknikleri

  • Linear labioplasti (clip and snip )
  • Wedge teknikler :
  • Santral wedge
  • Anterior wedge
  • Posterior wedge
  • 3.Deepitelizasyon tekniği

Labioplasti işleminde eğer klitoris derisinde de fazlalık varsa dengeyi sağlamak için ilave teknik olarak klitoris derisi fazlalığı da hastanın durumuna göre çeşitli tekniklerle ortadan kaldırılır, bu tekniğe de “klitoral unhooding “ tekniği adı verilir.

Her hasta için ideal olan tek bir teknik yoktur. Hipertrofik labia minörlerin durumuna uygun teknik ya da çeşitli tekniklerin kombinasyonları şeklinde yapılmalıdır. En sık progressif anterior wedge eksizyon tekniği kullanmaktayız. Klitoral hooddan labia minoraya doğru uzanan geri kalan fazla doku ampute edilir (ters V ,ters Y , yada yarım ay şeklinde çıkartılır). Fazla derisi olan hastalarda labioplasti tekniği deepitelizasyon şeklinde sadece fazla olan deri kısmı çıkartılarak yapılır.

Labioplasti İşleminden Sonra Ağrı: Birçok hastada işlemden sonra sızıdan ziyade ağrı hissedilir. Bunun nedeni hastaların çoğunun narkotikten ziyade antieflamatuar ilaçlar (ıbuprofen vs ) kullanmalarından ileri gelir. İşlemden sonra şişlik olmaması için 24- 48 saat soğuk kompres uygulamalıdır. Aksi halde 6- 8 hafta hafif ödem hali devam eder. Buz paketlerini her 30 – 60 dakikada bir dönüşümlü olarak vulvaya uygulamalıdır. Cerrahiden sonraki gün hastanın rutin görevi buz tatbiki olmalıdır. İşlemden sonra yara yeri iyileşinceye kadar sürtünmeye neden olan motorsiklet, bisiklet,ata binmek gibi fiziksel egzersizlerden uzak durulması gerekir.

Cerrahiden Sonra Bakım: Cerrahiden hemen sonra antibiyotikli merhem uygulanmalıdır. İlk 5 gün 3*1 krem uygulanmalıdır. Kanama olursa, temiz, hijyenik bir ped ile 10 dakika süresince basınç yapılmalıdır. Hasta sürekli olarak iç çamaşırında hijyenik ped bulundurmalıdır. İnsizyon iyileşene kadar devamlı hijyenik ped ile basınç yapmalıdır. Hasta işlemden 48 saat sonra banyo yapabilir. Bu işlemden bir hafta ve bir ay sonra kontrole gelmelidir. Hastalar aşırı fiziksel aktiviteden ve sürtünmeye neden olan davranışlardan kaçınırsa 24-48 saat sonra normal işine geri dönebilir. Buna rağmen 4 hafta boyunca tampon kullanmaktan, sıkı iç çamaşırı ve sıkı giysilerden sakınmalıdır.

Cerrahiden 48 saat sonra duş alabilirsiniz, takiben bir hafta sonra duşta insizyon bölgesi çok nazik olarak çok yumuşak bir şekilde nazikçe, basınç uygulamadan sabun ve su ile yıkanabilir. Dört hafta küvete, havuza denize vs. girilmemelidir.

Bazı hastalarda işlemden 6 – 12 hafta sonrasına kadar hassasiyet devam edebilir, buna rağmen hastaların büyük bir kısmı 6 hafta sonra cinsel ilişkiye girebilir. İlk ilişkide henüz absorpsiyonu tamamlanmamış sütür düğümleri nedeniyle hafif çekilme hissi gibi bir his olabilir, fakat bu his geçicidir.

Komplikasyonlar : Labioplastide komplikasyon nadirdir. Yara açılması ve kanama erken komplikasyonlardandır. Sigara içmek yaranın açılmasına neden olur. En sık komplikasyon sonuçtan hastanın memnun olmamasıdır. Bu durumda hastanın beklentilerine göre hareket etmek ve bu beklentiye göre labioplastiyi planlamak çok önemlidir. Bu nedenle lokal anestezi uygulamak ve bu sırada hasta ile iletişim içinde olarak hastanın istekleri doğrultusunda bu işlemi yapmak revizyon sıklığını azaltır, hasta memnuniyetini artırır.

Sonuç olarak; labioplasti operasyonundan sonra hastalar işlem bittiği anda çok mutlu ve kendine güvenli olarak muayenehaneden ayrılmaktadır. Bu işlem hastanın gelecekte seksüel fonksiyonunu azaltan bir işlem değildir. Labioplasti operasyonundan sonra duyu kaybı olmadığı gibi psikolojik problemler de ortadan kalktığından sex hayatı daha sorunsuz olarak devam etmektedir.

Labioplasti Kimler İçin Uygundur?
Labioplasti uygulamaları 18 yaşından büyük tüm kadınlar için uygundur. Daha güzel bir genital bölgeye sahip olmanın yanı sıra cinsel yaşamda özgüven sahibi olma ve bunun yanında bikini ya da dar pantolon seçimi konusunda özgür olma adına tercih edilen labioplasti uygulamaları estetik işlemler olmakla birlikte aynı zamanda fonksiyonel amaçlı da uygulanabilmektedir. Genital bölgedeki fazlalıkların alınması ile vajinal enfeksiyon riski de minimum düzeye indirilebilmektedir. Aynı zamanda at binmek ya da bisiklet kullanmak da labioplasti uygulamaları sonrasında çok daha kolay yapılabilmektedir.

 

Genital Estetik, Labioplasti, Vulvoplasti, Vajinoplasti, Vajen Estetiği
Toplumun sosyokültürel düzeyinin artmasının bir sonucu olarak genital bölgeye yönelik estetik operasyonlar “tabu” olmaktan çıkmış, gün geçtikçe artan sayıda hasta tarafından talep edilen girişimler halini almıştır. Genital estetik operasyonları ikiye ayırabiliriz. İç genital yapıya ait girişimler (vajinoplasti “vajen daraltılması”, hymenoplasti “kızlık zarına yönelik girişimler”) ve dış genital yapıya ait girişimler ( labioplasti “büyük ve küçük dudaklara yönelik girişimler”, kliteroplasti “klitorise yönelik girişimler, mons pubis’e yönelik müdahaleler “genital organın hemen üstündeki cilt altı yağ birikimi olan bölgeye yönelik girişimler” ) olarak ayırabiliriz.


İÇ GENİTAL YAPIYA YÖNELİK GİRİŞİMLER VAJİNOPLASTİ
Özellikle normal yolla çocuk doğuran kadınların ortak sorunları olan vajen kaslarının gerek yırtılması, gerekse pelvis (çatı kemiği) tabanını döşeyen kaslardaki gevşemeler sonucu vajen yapısının genişlemesi, beraberinde idrar torbasının sarkmaları, hatta rahim sarkmaları görülmektedir. İşte vajendeki bu genişleme hem kadının cinsel hayatında sıkıntı yaratmakta, hem de eşi tarafından hoşnutsuzluk sebebi olmaktadır. Bu nedenle hastalar vajinoplasti dediğimiz vajina’nın bir takım müdahaleler ile daraltılması, toplanması operasyonu için başvururlar.
Vajinoplasti operasyonu spinal anestezi (belden aşağısının uyuşturulması) veya genel anestezi altında yapılır. Ameliyat 30 dakika- 1 saat kadar sürer. Kas yapıları daraltılarak vajen duvarları birbirine yaklaştırılır. Ameliyat sonrası antibiyotik, ağrıkesici ilaçlar verilir ve pansumanlar yapılır. 2 haftalık cinsel perhiz önerilir.
DIŞ GENİTAL YAPIYA YÖNELİK GİRİŞİMLER
LABİOPLASTİ
Labiumlar kadın genital organında iç ve dış dudaklar olarak iki ayrı yapıdan oluşur. Dış dudakların çok ince veya kalın olması görünüm olarak hastayı rahatsız eder. İnce yapıdaysa kalınlaştırmaya yönelik girişimler, kalın ise inceltmeye yönelik girişimler planlanır. İç dudaklar özellikle çocuk doğurmuş, seksüel açıdan aktif kadınlarda sarkma, büyüklük olarak şikayet edilir. Cinsel ilişki esnasında katlanarak vajene doğru girer ve bu durum da hastada ağrı yaratır. Bir çok hastanın şikayeti ilişkide ağrı duymasıdır. Hem iç, hem de dış dudaklara yönelik girişimler lokal anestezi altında yapılabildiği gibi, genel veya spinal anestezi de tercih edilebilir.

KLİTEROPLASTİ
Klitoris kadın genital organında dış dudakların üst kısımda birleşim yerinin altında bulunan, haz almada önemli yeri olan “erektil yapıda (sertleşen)”, erkekte penisin karşılığı olan organdır. Cinsel haz almada önemlidir. Bazı kadınlarda yapısal olarak, hormonal olarak veya sebebi bilinmeyen şekilde iri yapıda olabilir. Bu durum hasta tarafından şikayet edilerek küçültülmesi talebi ile doktora başvurur. Operasyon lokal veya spinal anestezi ile yapılır. Belirli ölçüde küçültme sağlanır.
MONS PUBİS’E yönelik müdahaleler
Mons pubis olarak adlandırdığımız bölge genital “tepecik” olarak bilinir, kadın genital organının hemen üzerindeki yağlı tepeciktir. Toplumumuzda özellikle kilolu bayanlarda bu bölge oldukça belirgin olup ilişki esnasında sıkıntı yaratabilir. Bu bölgeye yönelik girişimler arasında en sık “liposakşın “yağ alma” operasyonu ile boyutu azaltılır.